Dağın tepesindeki Antik Şehir

Dağın tepesindeki Antik Şehir

1050 metre yükseklikte muhteşem bir antik şehir...

Dağın tepesindeki Antik Şehir

Termessos(Güllük  Dağı) antik kenti, Antalya’nın 30 km kadar kuzeybatısında, Batı Torosların bir parçası olan Güllük Dağı eteklerinde yer alır. Aynı isimle anılan milli park(Termessos-Güllük Dağı Milli Parkı) sınırları içerisinde bir antik kenttir. Güllük Dağı’nın sarp yamaçları arasında iyi korunan bir bölgede konuşlanmıştır. Doğanın sunduğu olanakları en iyi şekilde kullanan Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biridir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1050 m’dir. Antalya-Korkuteli yolu üzerinden milli parka ulaşım sağlanır.

Termessos ismindeki çift “s”, kentin Anadolu insanlarına ait olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt niteliği taşımaktadır. Bugüne kadar Yunan kökenli, sözde Avrupalı tarihçiler tarafından farklı kültürlere aitmiş gibi gösterilmeye çalışılmıştır.

Birçok vahşi bitkinin ve sık ağaçların arasında yer alan Termessos, insana huzur veren ve el değmemiş görünümüyle diğer antik kentlerden çok farklı bir havaya sahiptir. Aynı zamanda geniş bir faunaya sahip milli park, dağ keçisi, alageyik, şah kartal gibi nesli tükenmekte olan bazı hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Termessos’un tarih sahnesine ilk olarak çıkışı M.Ö. 334 yılında İskender’in bölgeden geçmesiyle tarihlendirilir. Termessos’un önemini ilk kaydedenlerden biri olan eski tarihçi Arrianos, şehrin sahip olduğu doğal savunma özellikleri sayesinde az bir birlikle savunulabileceğini düşünmüştü. Arrianos’a göre İskender Pamphylia’dan Frigya’ya geçmek istemişti ve yol Termessos’tan geçiyordu. Gerçekten daha az eğimli yollar varken İskender’in neden sarp Yenice geçidinden geçtiği bilinmemektedir. Bazı tarihçilere göre Pergeliler tarafından kasıtlı olarak İskender’e yanlış yol tarif edilmiştir. Termessos’luların kapattığı geçidi geçebilmek için oldukça zaman ve güç harcayan İskender, daha sonra sinirlenerek dönüp Termessos’u kuşatma altına almıştır. Ancak ele geçiremeyeceğini kendi de anlamış olsa gerek, hıncını kuzeye yürüyerek Sagalassos’tan çıkarmıştır. (Bizimkilere Ankara’dan Antalya’ya gelirken, Burdur-Bucak arasından geçerken, şimdiki adı Ağlasun olan Sagalassos antik kentini de gezelim demiştim ama akşam olmadan Antalya’ya varıp bi denize girelim dedikleri için gezememiştik )

Termessos bir liman şehri olmamakla birlikte toprakları güneybatıda Attaleia(Antalya) körfezi boyunca uzanırdı. Bu bağlantısından dolayı olsa gerek şehir Ptolemyler tarafından alınmıştır. Daha 40 yıl önce en güçlü dönemlerinde bile İskender’e direniş gösteren bir şehrin Mısır egemenliğine girmesi şaşırtıcıdır.

M.Ö. 319 yılında İskender’in ölümünden sonra generallerinden biri Antigonos Monophtalmos hükümdarlığını ilan etmiştir. Rakibi Alcetas, Antigonos’un piyade, süvari ve sayısız fillerden oluşan kalabalık ordusu ile baş edemeyeceğini anlayınca Termessos’a sığınmıştır. Termessoslular da onu koruyacaklarına söz vermiştir. Ancak daha sonra Antigonos’un şehrin kapısına dayanması sonucu Termessoslular da yaşlılar ve gençler olarak fikir ayrılıklarına düşmüşlerdir. Yaşlılar tanımadıkları yabancı bir Makedon uğruna şehrin tehlikeye girmesini istemezken, gençler verdikleri sözü tutmak istemişlerdir. Yaşlılar Alcetas’ı teslim etme niyetlerini bildirmek üzere bir heyeti Antigonos’a yollamışlar, bu sırada geçler de savaşa devam edebilmek için gizli bir plan olarak şehri terketmeyi başarmışlardır. Ancak Yaşlılar ile kentte kalan Alcetas, düşmana teslim edilemektense kendini öldürmeyi seçmiştir. Yaşlılar Alcetas’ın cesedini Antigonos’a teslim etmişlerdir. 3 gün boyunca cesede her türlü işkenceyi yapan Antigonos daha sonra cesedi gömmeden bölgeden ayrılmıştır. Olanlara kızan gençler Alcetas’ın cesedini alıp şehre getirmiş, saygı içerisinde gömmüş ve anısına güzel bir anıt yapmışlardır.

Bugüne kadar gezdiğim en ilgi çekici antik kentlerden biriydi Termessos. Doğayla içiçe, ağaçlar arasında, eğimli bir arazide, birkaç kuş dışında pek ses olmayan, zorlu ulaşım ve arazi koşullarından dolayı fazla gezen insanın olmadığı, gezmesi zor, keşfedilecek yerleri çok olan, oldukça iyi korunmuş bir şehir ve milli park. Gezerken ayaklarınızın dibinde envai çeşit çiçek ve böcek görmek mümkün. Kısıtlı bir zamanda gezmek zorunda kaldık. Akşamüstüydü, hava yavaş yavaş kararıyordu. Heryerini tam olarak gezemediğimiz halde dönüşte milli park kapısı kapanmıştı, görevliyi bularak zor çıkmıştık. 

MAKALE GALERİSİ


Etiketler: termessos antik şehri termessos hadrianus kapısı antalya termessos antalya ören yeri

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Kasım' da aşk başkadır...

Kasım' da aşk başkadır, Antalya' da daha başkadır Devamı

Plaj Sezonu Açıldı

Antalya' nın en iyi plajlarını sizin için listeledik. Devamı

Saklıkent sezona hazır!

Antalya' ya 1 saat uzaklıktaki kayak merkezi Saklıkent, sezon hazırlıklarını tamamladı. Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

Balkon ve teraslarımız yaşam alanımız

Nihayet havalar ısındı ve yavaş yavaş kendimizi ba...


Babalar Gününüz Kutlu Olsun

Babalar Günü anısına, Dünyanın en güzel babası kar...


İyiki Motosiklet Festivalleri var

Her yıl düzenlenen Motosiklet Festivalleri, etkinl...


Plaj Sezonu Açıldı

Antalya' nın en iyi plajlarını sizin için listeled...


Kasım' da aşk başkadır...

Kasım' da aşk başkadır, Antalya' da daha başkadır...


Popüler Yazılar

Antalya Piyazı

Antalya' ya özgü... Antalyalı olmayanların anlayamayacağı lezzet

Ters Ev, Ziyaretçi akınına uğruyor

Bu evde ters giden bir şeyler var...

Antalya' da Kasım Ayı nasıl geçer?

Ülkemizin büyük bölümü soğuklarla mücadele ederken, Antalya' da durumlar ne?

Eski antalya

Antalya caddelerinde nostaljik bir geziye çıkalım.

Plaj Sezonu Açıldı

Antalya' nın en iyi plajlarını sizin için listeledik.

Antalya' da gizlenmiş bir lezzet durağı

Çok kişinin bilmediği, çok merkezi bir yerde olmayan ama Türkiye' nin en iyi Bursa Kebapçılarından biri

Antalya' nın gizli cennetinde romantik lezzetler

Antalya' nın güzide yapısı Cam Piramit binasının da içinde bulunduğu, yapay gölü, tesisleri ile muhteşem bir parkın içindeyiz bu hafta...

Bu dünya sadece insanlara ait değil

Sokaktaki dostlarımızı soğuktan korumak elimizde. Hem de maliyetsiz bir şekilde.

Saklıkent sezona hazır!

Antalya' ya 1 saat uzaklıktaki kayak merkezi Saklıkent, sezon hazırlıklarını tamamladı.

Ezginin Günlüğü Antalya Konseri

Sevilen müzik grubu Ezginin Günlüğü 2 Aralık' ta Tudors Arena sahnesinde

Sayfalar

Son Yorumlar

Facebook'ta Biz

Site Hakkında

Tasarım ve içerik yönetimi Antrehber.net' e ait olan bu blogumuzda güncel antalya haberleri, Yeme-içme rehberi, gezilecek noktalar, Firma tanıtımları vb. bilgilere kolaylıkla erişebileceksiniz. Sizde bu blogda kendinize yer bulmak için bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2016 | Tüm Hakları Saklıdır. - www.antrehber.net